Zahradní automatické zavlažovací systémy

Závlahy zahrad

Automatické zavlažovací systémy pro soukromé zahrady se staly již téměř standardním vybavením nově zakládaných zahrad a jejich prospěšnost již vešla do obecného povědomí. Velikost systémů je samozřejmě velice rozdílná – od několika desítek čtverečních metrů až po mnohahektarové zahrady.V zahradách kladou jejich majitelé veliký důraz na kvalitu a vzhled sadových úprav. Zahrady jsou poměrně členité, s množstvím výsadeb, a proto je zde výhodné použít postřikovače s plynule nastavitelnými tryskami. Tyto trysky umožňují velice přesné pokrytí zavlažované plochy a minimalizují přestřiky mimo trávníky. Postřikovače jsou vybaveny zpětnými ventily, které zabraňují vypouštění vody z nejníže umístěných postřikovačů, a tím zamezují nepříjemnému podmáčení okolní plochy a nebezpečným tlakovým rázům v zavzdušněném potrubí po opětovném spuštění závlahy. Zahradní systémy kromě trávníkových ploch umožňují pokrývat i rozsáhlé výsadby. Zde bývají použity prvky mikrozávlahy a kapkovacích potrubí, které dodávají závlahovou vodu pouze na požadované místo, minimalizuje se tak dopad na životní prostředí, spotřeba vody a růst různých plevelů.

Správně nainstalovaným zahradním systémem lze dosáhnout značných úspor vody, až 50% oproti ručnímu zalévání.

Návrhy systémů respektují základní pravidlo, aby vzdálenost postřikovačů odpovídala poloměru dostřiku. Porušení tohoto pravidla má za následek nerovnoměrné závlahové dávky, nedostatečně zavlažená či naopak výrazně přemokřená místa. Tyto chyby je obtížné následně odstranit a jejích napravení je vždy spojeno se značnými náklady. Proto vždy věnujeme velkou pozornost rozmístění a počtu postřikovačů. Argumenty některých firem, že rozmístění je postačující a že vláha doteče, zde neplatí! Celý systém je rozdělen do několika závlahových větví, aby byla dokonale využita kapacita vodního zdroje. Navíc je možno spouštět každou větev v jiném režimu a přizpůsobit se tak rozdílným požadavkům na množství doplňkové závlahy v různých částech zahrady.
Plně osluněné plochy obrácené na jih je nutno zavlažovat až třikrát déle než zastíněné plochy na severní straně pozemku. Zvolené řešení tak výrazně snižuje provozní náklady a zkracuje celkovou dobu závlahy. Ovládací jednotka systému je doplněna čidlem srážek, které významně ovlivňuje množství spotřebované vody. Údržba systémů je minimální a většinou se omezuje na dokonalé vypuštění podzemních rozvodů před zimou pomocí stlačeného vzduchu. Tuto službu provádíme, a proto není třeba mít ze zazimování systému žádné obavy.

 

Systém navržený na míru

Více konkrétních technických informací o typových materiálech, montáži a cenových relacích Vám dodáme po obdržení náčrtku zahrady a údajích o zdroji vody. Na Vaše konkrétní podmínky Vám navrhneme systém, který plně respektuje aktuální rozměry Vaší zahrady a požadavky na ovládání systému.

Zaujal vás náš systém závlah?

Volejte 602 512 163

Nebo využite formulář níže